
Leczenie chrapania
Dlaczego to takie ważne?
Chrapanie podczas snu to sygnał, że śpiący ma problemy z wolnym przepływem powietrza. Zwykle bagatelizujemy ten problem, jednak całkowicie niesłusznie! Utrudniony przepływ powietrza to przyczyna niedotlenienia organizmu, które w dłuższej perspektywie może okazać się bardzo niebezpieczne dla zdrowia.
Dlaczego chrapiemy?
Istnieją dwie najczęstsze przyczyny chrapania – niedrożny nos oraz wiotkie długie podniebienie. Bardzo często odrywają się wtedy od nosa lub podniebienia luźne fragmenty tkanek, które torują drogę przepływającemu przez nie powietrzu. Powoduje to gorsze dotlenienie organizmu podczas snu, a w konsekwencji zmęczenie, senność i bóle głowy po przebudzeniu. Chrapanie negatywnie wpływa na koncentrację, wydajność w pracy, a nawet na bezpieczeństwo podczas prowadzenia samochodu.
Skutki zdrowotne
Chrapanie może być również bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Przewlekłe zmęczenie prowadzi do ostrych bólów głowy, stanów depresyjnych, problemów z pamięcią oraz impotencji. Chrapiące dzieci mogą mieć problemy z nadaktywnością. W dodatku, jeśli wraz z chrapaniem pojawiają się bezdechy, istnieje duże ryzyko nadciśnienia tętniczego, zaburzeń pracy układu naczyniowo-sercowego, a także zawału serca czy udaru mózgu.
Co zrobić?
Jeśli systematycznie chrapiesz i cierpisz na zaburzenia oddychania podczas snu, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Opinia specjalisty jest niezbędna, ponieważ sposoby leczenia chrapania i bezdechów różnią się w przypadku niemal każdego pacjenta.
W Warszawie na specjalistyczną konsultację zapraszamy do współpracującej z abcMEDIC kliniki Mille Medica!